A szentekkel nem csak a templomokban találkozhatunk, hanem a mindennapi életünk során is. Jelen lehetnek az életünkben és segítségünkre is lehetnek. A bérmálkozás alkalmával már saját magadnak tudsz kiválasztani egy szentet, aki kísérőd, pártfogód és példaképed lehet a felnőtt keresztény életedben.

Emlékszem néhány éve a bérmálkozásom közeledtével szinte pánikolva olvasgattam a Szentek életét és kerestem a számomra megfelelő szentet. Ilyenkor ösztönösen felmerül az emberben, hogy pontosan mi szerint is kéne választanunk magunknak példaképet.

Van, akiknek ez a keresés könnyebben megy, mivel már lehet, hogy addigra több szenttel is van kapcsolatuk, kapcsolódásuk. Én sajnos nem ebbe a kategóriába tartoztam. Így most egy szenten keresztül bemutatnám, hogy én miket néznék a választásnál.

Jelenleg Częstochowában vagyunk a Misszió Tours zarándoklatán. Az utazás kapcsán közelebbről is megismerhettem Szent Fausztina nővér életét, aki a 20. századi Lengyelország egyik legjelentősebb lelki alakja volt. Ha még lehetőségem lenne több bérmaszentet választani, akkor ő is biztosan ott lenne a jelöltek között.

Fausztina gyors talpaló:

Helena Kowalska néven született Lengyelországba, egy tízgyermekes család harmadik gyermekeként. Két évig járt iskolába, majd szolgáló lett egy jómódú családnál.

Isten hívását a szerzetesi életre már 7 éves korában érezte. 20 évesen a szülei akarata ellenére felvételét kérte az Irgalmas nővérek zárdájába.

Fausztina nővér nevéhez kapcsolódik az isteni irgalmasság üzenetének elterjedése. Látomásaiban Jézus a szívére helyezte a végtelen isteni irgalmasság örömhírét: Jézus feláldozta önmagát érettünk.

Az Ő irgalma és szeretete kiárad az összes emberre, aki elfogadja azt és kéri megbocsájtását, az meg marad Isten szerető ölelésében. Az ismert Irgalmas Jézus festményt az ő látomásai alapján és iránymutatásával festette le egy művész. Fausztina nővér 33 évesen (Krisztusi kor) halt meg.

"Ó, Vér és Víz, mely Jézus Szívéből törtél elő, mint irgalmunk forrása - Bízom Benned!" - Szent Fausztina

II. János Pál pápa április 30.-án szenté avatta Fausztina nővért, ami a Húsvét utáni vasárnapra esett. Fausztina nővér szenvedéseit -amiből nem volt kevés- a bűnösökért és a szenvedőkért ajánlotta fel.

Élete utolsó négy évében írta meg naplóját, amibe Isten élményeit, nehézségeit, fájdalmait és fohászait írta le visszaemlékezésből.

Mitől állhat közel hozzád egy szent?

Érdemes olvasni a szentek életéről. Lehet, hogy valami váratlanul megérint az életükben vagy az általuk átélt helyzetekben.

Talán tudsz kapcsolódni ahhoz, ahogyan megélték a szenvedéseiket, vagy ahhoz, hogy milyen cél vezette őket az életben. Fontos szempont lehet az is, hogy kiknek a védőszentjei.

Ha van a szentnek feljegyzései, vagy valahol leírták a beszédeit, akkor olvasd el, ha már érdeklődsz felőle. Lehet, hogy közel kerül hozzád az, ahogyan gondolkodnak, kommunikálnak vagy amit a világnak üzennek.

De nemcsak a szavaikra érdemes figyelni. Nézd meg azt is, hogyan bántak másokkal, hogyan fordultak Isten felé, és hogyan viselkedtek a nehéz helyzetekben. Sokszor ezekből tanulhatunk a legtöbbet.

Szent Fausztina naplójának üzenete

A naplóját olvasva észrevettem olyan cselekedeteket vagy eseményeket, amiket segíteni tudták az ő szenté válásának útját. Úgy érzem, ha ezeket mi is elsajátítjuk vagy beleépítjük az életünkbe, akkor mi is egyre közelebb juthatunk Istenhez. Ez nem garancia, hanem egy kiindulási útmutató.

-       megfelelő gyóntató vagy lelkipásztor kiválasztása
-       gyakori gyónás
-       hallgatás, Isten jelenlétére és hangjára figyelés
-       lehet szentektől is segítséget kérni
-       járulj Eucharisztiához még akkor is, amikor lelki szárazságban vagy
-       minél többet lenni Isten jelenlétébe (otthoni ima/ 5 perc a kápolnába)
-       fájdalmainkat felajánlani
-       engedelmesség, alázat
-       másokért való imádkozás és lehetőség szerint az ő szenvedéseiknek az átvétele

Szent Fausztina nővér

A szentek nem csak történelmi személyek vagy szobrok a templomban. Akár ha nem is érzed magad közel az ő személyükhöz, akkor is bármikor fordulhatsz hozzájuk.

Nincs nyitvatartási idő, nincs foglalt vonal – a szentek közbenjárására mindig számíthatsz. És ami még ennél is fontosabb: Istenre is.

Ne féljetek segítséget kérni tőlük! Kérjétek a szentek közbenjárását és Isten vezetését, hogy napról napra közelebb kerüljetek a szentséghez. Jézus ugyanis nem kevesebbre hív bennünket, mint erre:

„Legyetek hát tökéletesek, amint mennyei Atyátok tökéletes!” (Mt 5,48).

Ez elsőre talán ijesztően hangzik, de a szentek élete azt mutatja, hogy a szentség nem azt jelenti, hogy hibátlanok vagyunk, hanem hogy újra és újra igent mondunk Istennek.

Fausztina nővér is arról ír naplójában, hogy a tökéletességre próbált törekedni. Talán ez lehet a mi célunk is: minden nap egy kicsit közelebb kerülni ahhoz az emberhez, akinek Isten megálmodott minket.

Oszd meg ezt a cikket!